Alumni

Talawanda Hall of Fame

The Talawanda Athletic Hall of Fame was established in 1999 to recognize and honor the athletic achievements of the Talawanda Alumni Community.

*SAVE THE DATE*  2019 Hall of Fame Banquet- October 24, 2019 

2019 Hall of Fame Night- THS Football -VS- Northwest- October 25, 2019

HOF Inductees 2010-2018 

Class of 2018

C.D. Butcher- THS 1986

Cheri Clawson Corcoran- THS 1978

Joseph L. Cox IV- THS 1988

Scott Gibson- THS 1969

Hanover Basketball Team- Hanover High School 1940-1941

Shelly A. Simonds- THS 1986

Bill Winkler-THS 1958

 

Class of 2017

Greg Auble- THS 1969

Melford Edwards- Coach 1977-2013

Ruth Schuurmann Harper- THS 1988

Doug Krause- Coach 1987-2001

Don Meiner- Friend of Talawanda

Dale Plank- Coach 1974-2014

Steve Schaber- THS 1997

Mike Spenceley- THS 1966

 

Class of 2016

Dick Catron- Stewart 1953

Jean Rich Catron- Stewart 1954

Jennifer Byrkett Jensen- THS 1993 

Bobby A. Johnson- THS 1971

Kyle R. Johnson- THS 1992

Jim Martino- Friend of Talawanda

Scott Trostel- THS 1992

Mark Trout- THS 1988

Tony Wolfe- THS 1968

Stan Zody- THS 1983

 

Class of 2015

Terry Dickerson- THS 1959

Miriam Esber- THS 1998

Richard "Butch" Green- THS 1958

Tom "Hoss" Hoskins- THS 1969

Chuck Jones- Coach 1972-1994

Jamie Showkier- THS 1970

Robert H. VanOsdol- THS 1962

Dan Wilhelm- THS 1967

 

Class of 2014

Don Laster- THS 1974

Steve Minton- THS 1982

Thomas R. Murdock- THS 1967

Gerald & Pam Norris- Talawanda Heart & Spirit Award

Lara Pavloff- THS 1998

Dan Priest- THS 1986

John Wilhelm- THS 1990

 

Class of 2013

Steven Bowling- THS 1967

Karen Morrison Clark- THS 1976

Carolynn & Russell Eversole- Talawanda Heart & Spirit Award

Alice Schwegman Krauth- Stewart 1956

Jeff Lancaster- THS 1989

Tom Paul- THS 1966

Keith Weiser- THS 2003

 

Class of 2012

Mike Clark- THS 1968

Jon Falk- THS 1967

Kim Finnell- THS 1974

Heather Clark Hebrank- THS 2002

Ryan Holmes- THS 2001

Tom Holmes- Coach & A.D. 

Dan Zimmerman- Talawanda Heart & Spirit Award

 

Class of 2011

Larry Anderson- Hanover 1956

Russ Barger- THS 1983

Gary Cameron- THS 1969

Caylin Goldey Barter- THS 1999

Dave Heinlein- Talawanda Heart & Spirit Award- THS 1960

Coe Potter- THS 1958

Bobby Williams- THS 1958

 

Class of 2010

Jeff Chabot- THS 1990

Emily Bulach Garber- THS 2002

Don & Jane Kelly- Talawanda Heart & Spirit Award

Joyce Eaton Leyrer- THS 1964

Jason Lindsey- THS 1970

Chris Miller- THS 1973

Jesse Rhodenbaugh- THS 2001

Stacey Ritz- THS 1998

 

Class of 2009

Rick Anderson- THS 1978

Nancy Hoskins Bailey- THS 1969

Charles Byrne- THS 1971

Kyle Johnson- THS 1973

Tim Myers- THS 1958

Joe Rogers- Coach 1966-1969

Kent Roll- McGuffey 1954

Linda Martin Schnipper- THS 1978

Jim Wespiser- McGuffey 1954

Jean Woodruff- Friend of Talawanda- THS 1959-1992

 

Class of 2008

Alan Baker- THS 1975

Robert Fryman- McGuffey 1946

Joe Loomis- Coach- 1970-1975

Linda Maureen Melis Wakeland- THS 1976

Quinn Killy- THS 1988

Johnathon Stigall- THS 1994

Cindy Tomblinson Wynn- THS 1969

 

Class of 2007

Mitch Allenspach- THS 1978

Margie Franklin- THS 1972

Don Krauth- THS 1957

Connie Inman- McGuffey 1952

Mark Lindsey- THS 1974

Thad Persinger- THS 1992

Wilburn Powell- Reily 1954

Michele Schwegman- THS 1989

 

Class of 2006

Greg Abrams- THS 1966

Michele Beare- THS 1986

John Cocanougher- THS 1959

Jeremiah Kennedy- THS 1992

Todd Lancaster- THS 1994

Dewey Miller- Hanover 1948

Steve Termeer- Coach 1978-1989

Chris Webb- THS 1986

 

Class of 2005

Dale Beckett- Hanover Coach 1940

Lori Brooks Wijbrandus- THS 1988

James A Goldey M.D.- THS Team Doctor 1961-1974

Wince Morris- THS 1992

Bob Purcell- Stewart & THS Coach 1950-1968

Dan Purcell- THS 1975

Emerson Unzicker- McGuffey 1950

 

Class of 2004

Carol Hartman- Stewart & THS Coach 1952-1957

Molly Luce- THS 1970

Al Schwegman- Stewart 1947

Harry Schwegman- Stewart 1947

Doug Stamper- THS 1960

Don Tharp- Reily 1968

Gilbert Williams- 1955

 

Class of 2003

Robert "Bo" Brickels- McGuffey 1956

Susan Cummings- THS 1967

Jack Hansel- THS 1958

Betty Knox- Talawanda Athletic Booster President

Cliff Litton- THS 1966

Gary Paulin- THS 1964

Julie Pierson- THS 1992

Di Armogita- THS 1965

Stewart Basketball Team- 1934-1935 State Runner Up

Mike Wright- THS 1963

 

Class of 2002

Justin Chabot- THS 1992

Alvia Churchman- Stewart 1938

Keith Dittman- Reily 1965

Judy Grewe- THS 1957

Jocelyn Grunwell- THS 1993

Don Horn- Hanover 1954

Robert Kramer- Stewart 1940

Kathy Gordon- Coach 1978-1983

Jim Rose- McGuffey 1948

Charles "Chic" Rumpler- Somerville/McGuffey 1936

Dean Wilkens- THS 1963

 

Class of 2001

Dr. Robert Bogan- First TSD Superintendent

Stu Eversole- THS 1968

Herb Henderson- Hanover 1943

James Johnson Jr.- THS 1964

Kirk Mee- THS 1957

Joe Pyfrin- THS 1963

Joan Seibert- THS 1964

Bill Swift- THS 1967

Kate Thomas- THS 1982

Kim Winkler- THS 1979

 

Class of 2000

Dave Bittner- Reily 2000

Dave Butcher- Coach & A.D. 1964-1990

Chris Elzey- THS 1983

Ed Fowler- Hanover 1941

Lee Hart- THS 1986

Lee Hunt- THS 1957

Karen Kuhlmann- THS 1970

Karen Rayle- THS 1986 (State Champion- Track)

Ken Rose- THS 1962

Bill Thomas- THS 1985 (State Champion- Golf)

Chuck Warren- THS 1964

Tony Bradley- THS 1971

Dale Buffler- Stewart 1947

Travis Myers- THS 1992 (State Champion- Diving)

Angie Trostel- THS 1995 (State Champion- Diving)

 

Class of 1999

Bill Bowers- THS 1959

Walter Alston- Darrtown 1928

Weeb Ewbank- McGuffey Coach

Marvin Wilhelm- McGuffey 1950 & THS Coach

Scott Breeden- Reily 1955

Tirrell Burton- Stewart 1952

John Trump- Coach 1951-1961

Jan Taylor- THS 1967

Jean Marks- Coach 1958-1970

Glenn "Duke" Winkler- Hanover 1956

Dave Churchman- THS 1964

Lawrence Bowers- Coach & A.D. 

Suzy Wills Eversole- THS 1967

Pete Rome- THS 1972

Greg Sullivan- THS 1975